Historie

Tělocvičná jednota Sokol Hodslavice byla založena v roce 1894. Jednota měla zpočátku 18 členů. Prvním starostou byl zvolen bratr Josef Palacký, náčelníkem Ondřej Turek. Cvičilo se v domě č. 81, dnešní prodejna železářství. Díky velkému nadšení pro sokolskou myšlenku se již o rok později, tedy roku 1985 mohlo konat první veřejné cvičení, které se uskutečnilo v roce 1895 na zahradě bratra Josefa Hromádky, vedle dnešní hasičské zbrojnice. Již v roce 1896 byla postavena sokolovna (která později prošla mnoha úpravami). Rok poté zahájil svou činnost divadelní kroužek. V období I. světové války byla naše jednota rozpuštěna.

Činnost byla obnovena roku 1918 a jednota čítala 132 členů. Opět se začalo hrát a cvičit. Sokol Hodslavice zažíval "zlatá léta". Ročně bylo uvedeno 4 až 6 divadelních představení, pořádaly se hudební večery, plesy a každoročně se konalo veřejné cvičení až do roku 1941, kdy nacisté činnost Sokola zakázali. Organizace byla obnovena krátce po osvobození, 26. 5. 1945. Řady Sokola Hodslavice čítaly v té době rekordních 400 členů (tedy každého pátého obyvatele obce). Sokol byl opět na vrcholu. Ne však na dlouho.

Roku 1948 došlo nástupem komunismu ke sloučení tělocvičných jednot a spolků. Pro Sokol to znamenalo jediné - opět zastavit činnost. Tentokrát ovšem na dlouhých 43 let. Když jsme se na jaře roku 1991 sešli k obnovení činnosti Sokola Hodslavice, nezbylo z úspěšných let téměř nic. Pouze sokolovna, přestavěná na kino, a hřiště. Generace zakládajících členů dávno odešla a zmizely i tradice v podobě pořádání plesů a veřejných cvičení. Začínali jsme tedy znovu, ovšem za mnohem těžších podmínek.

Od té doby uplynulo již 13 let a v Sokole jsme udělali kus práce. Kromě tradičních cvičebních hodin (kterých máme pět do týdne), jsme rozvinuli další aktivity. V novodobé historii jsme uspořádali čtyři úspěšná veřejná cvičení na sokolském hřišti (v r. 1994, 1996, 2000 a 2002), zúčastnili jsme se dvou všesokolských sletů v Praze (r. 1994 - účast 18 cvičenců a v r. 2000 - účast 46 cvičenců) a dalších sokolských setkání (Č. Budějovice, Liberec, Brno, Kroměříž, Bydgoszcz - Polsko, Praha - Sokolgym aj.). Letos máme před sebou dvě velké akce. V červnu se chystáme do Brna na Sokolské Brno, v červenci pak vystoupí naše ženy ve slovenské Skalici na tamních sokolských slavnostech. Pro děti chystáme letní tábor, letos již 9. ročník, který se uskuteční na zámku Plumlov. Každoročně pořádáme akce pro ženy (Den pro ženu v tělocvičně ZŠ, Víkend pro ženy - chata Jelenovská), vycházky do přírody (vítání jara, novoroční pochod aj.) a cyklistické výlety. Do budoucna se chceme také zaměřit na pořádání kulturních akcí či besed.

V období 1991 až 2002 vykonávala obětavě funkci starostky Sokola ing. Libuše Palacká, od roku 2002 byla starostkou Bc. Ivana Šimková. Od roku 2007 je ve funkci starostky Věra Mičková. Výbor pracuje ve složení Věra Mičková, Růžena Holeňová, Eliška Janská, Dana Sulovská, Vlastimil Socha starší, ing. Marie Ježková, od roku 2010 Dana Kudělková a Hana Bačková. V Sokole také úspěšně pracují naše cvičitelky: Věra Mičková (ženy, rodiče a děti), Růžena Holeňová (ženy - zdravotní cvičení), Alena Špalková, Irena Vytejčková, Eliška Janská (mladší a starší žactvo) a Dana Sulovská (jóga). V současnosti (k 1.1.2011) má Sokol Hodslavice 111 členů a věříme, že do budoucna jejich počet poroste.

Roku 2014 na popud stále se vyvíjející techniky zakládáme tyto internetové stránky, abychom činnost přiblížili nejen samotným členům organizace, ale i široké veřejnosti ... k naši radosti stoupá nejen počet členů Sokola, ale i cvičitelů. K Věrce Mičkové (rodiče a děti),Růži Holeňové (zdravotní cvičení), Daně Sulovské (jóga), Irči Vytejčkové, Alči Špalkové (obě ml.žákyně) přibyla Lenka Burianová a Alča Kulíšková ml.(obě FitDance), Mirek Vybíhal (kruhový tréning) a Jarda Ježek (volejbal). Výbor nadále pracuje ve složení : Věra Mičková - starostka, Růžena Holeňová - náčelnice, Dana Sulovská, Eliška Janská, ing.Marie Ježková,Vlastimil Socha st.,Hana Bačková, Dana Kudělková a od r.2013 nová posila - ing.Jarek Ježek (tvůrce stránek). Dále pokračujeme v tradici letních sokolských táborů,jarních a zimních vycházek,wellness víkendů pro ženy a od r.2010 i Pálení čarodějnic, což je odpoledne pro děti i dospělé plné her,soutěží,opékání buřtů a samozřejmě upálení čarodějnice . Fotky z pořádaných akcí jsou k zhlédnutí na našich internetových stránkách.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode